22 Şubat 2009 Pazar

BU İŞTE BİR YANLIŞLIK VAR GİBİ YAŞAM ÖYLE SÖYLÜYORBU HAFTA İÇİNDE TRAKYANIN DEGİŞİK BÖLGELERİNDE ARKADAŞLARIN HATIRINA ÇIKTIK ARI SATIN ALMAYA AMAA??
ARILIK VE ARICI ARKADAŞLARLARA YAPTIGIMIZ ZİYARETİN SONUCU BU İŞİ BİLİRİM BEN BALCIYIM DİYEN BİR ÇOK ARICI ARKADAŞLAR ARILIKLARINDAKİ ARI KAYIPLARINDAN YAKINDILAR , BULURSAK ONLARADA ARI SATIN ALMALARI İCİN ADRES VERMEMİZİ RİCA ETTİLER VE GERCEKTENDE ARILIKLARINDA YENİ MODERN KOVANLAR, TİTİZ BAKIM ,YAPTIGI İLAÇLAMA TAKVİMİ UYGULAMIŞLAR , KOVANLARI SARIP SARMALAMIŞLAR AMA SONUÇ YİNE KIŞ KAYIBI OLMUŞ .
İSTEMESEKTE BURADA BİR SORU İŞARETİ DOGURDU.*????BU ARILIKLAR ARI MEZARLIGINA DÖNMÜŞ SAHİPLERİ MORELMEN SOGUMUŞ RESİM DAHİ ÇEKTİRMEK İSTEMEDİLER.
.........................................................................................................................................................................
................................. BU İŞİ KÖYLÜ DAYILARDAN DİNLEDİM.....................................................

BİRDE BU İŞİ ÖYLESİNE YAPAN KÖYLÜ ABİLERİMİZ TEYZELERİMİZ VAR BİZİ GÜLER YÜZLE KARŞILAYIP YİNE ARIMI LAZIM BEYAA, BAKIN BAKALIM LAKİN AÇMAK YOK HA SADECE SANDIKLARIN ÜSTÜNDEN SEPETLERİN AZ YATIRARAK BAKIN SONRADA PAZARLIK YAPALIM DİYORLAR.
SORUYORUM.... BU ARILARI KIŞA NASIL HAZIRLADINIZ DİYE*?
BİZ ARILARA BİR ŞEY YAPMAYIZ YETERLİ BAL BIRAKIRIZ, BİRDE İKİ KERE DUMAN YAPIP, SARCALAR YİMESİN DİYE CAMURLA ETRAFINI SIVARIZ KIŞIN YATARLAR YAZ GELİNCE OGUL VERİRLER BİZ TUTAR SEPETE KAPARIZ SONRADA SİZLER GİBİLERE SATARIZ .
PEKİ DEDİM BESİ YOKMU BESİ:
EVLAT DEDİ NE BESİSİ ONLAR BAL VERECEK BİZİM KIZANLAR YİYECEK BEYAA SONRA MİSAFİRLERE DIŞARDAKİ OGULUMA TORUNLARADA BAL GÖNDERİYORUM ,
BİRDE OGLUNUN İŞ YERİNDEKİ ŞEFİNE ÖZEL BALDALAĞI KESMİŞ ÇOK SEVMİŞMİŞ .
SONRADA KACTANE LAZIM SİZ ONU SÖYLEYİN :
BİZDE 50 SEPET DEYİNCE SEPETLERİ SAYDI BİZEŞU BÖLÜM HARİÇ YANİ 30TANE FALAN KALSIN 43 TANESİ SİZE SATILIK .
BİRDE SEÇİN ALIN KALANLARA ANILSA ÇOK GELEN OLUR GARİ , KİMSE ALMASSA SENEYE YİNE SİZLERE SATARIZ BEYA OGLUM DEDİLER .

DAYININ KOVANLARI DERME ÇATMA ÇÜRÜMÜŞ ,BİRİLERİNDEN ÇIKMA VEYA KENDİ ÇAKMIŞ ÖLÇÜ STANDAR YOK

..................... SEPETLER SIRALANMIŞ SATILIK BUNLAR 75 TL

YAŞLI ANNEYE ESPİRİ YAPTIM ÖLMÜŞ BUNLAR DİYE HEMEN SEPEDE DALDI VE
GÖRMÜYONMU BU ARILARI BEYA OGLUM DİYE SİTEM ETTİ

ARICI OLMAK BU İŞTE KOVANLARININ İCİNDE YAŞINA RAGMEN HEYBETLE GURURLA BEN ARICIYIM DİYOR ELLERİNDEN ÖPER TEBRİK EDERİM .

BEN DOSLARIMA ARILIK KURMAK İCİN ARI SATIN ALMAK ÜZERE YOLA CIKTIM VE BU GERCEKLE KARŞILAŞTIM BURADA BİR YANLIŞ GÖRDÜM BURADAKİ YANLIŞ VE DOGRULARI YAZDIM .......YORUM SİZİN ....?

3 yorum:

taskın dedi ki...

selamlar
abi bu ölümlerin 2 sebebi olabilri
1-varoa
2-uygun olmayan balla kışlatma
başka aklımıza sorun gelmiyor
ölüm sebebi başka ne olaki

titanium dedi ki...

süper dede ve nine... yer olarak neresi acaba... adres verirseniz bizde ziyaret edip alışveriş yapalım... tabii hepsini almadıysanız :))) saygılar

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

Taşkın yorumların dogru olabilir fakat bu arkadaşlar bu işi gercekten profosyenelce yaptıkları ortada bence acaba besleme yanlışlıgı olabilirmi bilmiyorum ama araştıracagım ...sagol.
Titanium adlı plogcu arkadaşım bu dede pınarhisar kaynarcalı arıcı ismi mümin ,ninemizise pehlivan köy akarca köyünde arıcılık yapıyor arıları duruyor biz satın almadık siz degerlendire bilirsiniz
kolaygelsin