22 Ocak 2010 Cuma

ARI BAKANLARIN BİLGİSİNE BUNLARDA VAR

..................KATİL ARILAR...............................................

Katil Arılar 1957 yılında, Sao Paulo Üniversitesi'nden Profesör Warwich E. Kerr, daha iyi bal üretebilmek için Afrika'dan 35 kraliçe arıyı Brezilya'daki Avrupa kökenli bal arılarıyla melezlemek için getirtti. Afrika arıları sürü halinde göç etmekle meşhurdur. Bu yüzden Profesör Kerr, kovanlara sadece işçi arıların girebilecekleri, kraliçenin ise geçemeyeceği bir düzenek yerleştirdi. Ancak bir arıcı farkına varmadan bu engeli kaldırdı. Neticede 26 koloni arı kraliçeleriyle birlikte sürüler halinde göç etmeye başladılar. Daha sonra bu arıların kaliteli bal yapmaktan ziyade kovanlarını fedakârca korudukları ve genetik olarak ülkedeki diğer arılardan daha avantajlı oldukları tespit edildi. Bu melez koloniler bütün ülkeye yayıldı ve trajik hâdiseler görülmeye başladı. İlk ataklarında 300 Brezilyalı'yı öldürünce "Katil Arılar" ismini aldılar. 1975-1988 yılları arasında yaklaşık 350 Venezuellalı bu arılar tarafından öldürüldüler. Ağustos 1973'te, binlerce arı, Goiana kasabasında saatlerce terör havası estirdi. Arılar iki okula ve pazara saldırınca kasabadaki 13.000 kişi evlerine kapanıp sürüler halinde gezen arılardan kendilerini korumak zorunda kaldılar. Özel giysiler giyen itfaiyeciler, alev makineleriyle arıları öldürmeye çalıştılar. Bu arıların iğneleri daha ehil olan Avrupa menşeli arıların iğnelerinden pek farklı değildir. Ancak kovanlarını çok daha iyi korurlar ve sürüler halinde saldırırlar. Bir çim biçme makinesinin sesi veya üstüste birkaç kez bağırmak bile onların harekete geçirmek için yeterlidir. Bir kere rahatsız edildiklerinde saatlerce, hatta günlerce hareket halinde olabilirler. Bu Afrika menşeli arılar, her yıl 322 km kuzeye doğru yayılmaktadır. İlk defa 1985 yılında ABD'de keşfedilen bu arılar yüzünden 1196 km2'lik bir saha karantina altına alınmış, ülke çapındaki 600.000 kovan ise özel olarak muhafaza edilmiştir. Bu arılara ait 12 kovan bulunup tahrip edilinceye kadar da karantinaya devam edilmiştir. Böyle bir arı kolonisini rahatsız ederseniz, arıların kokunuzu almasını önlemek için rüzgarın ters istikametinde koşarak bir araca veya binaya saklanmanız tavsiye edilmektedir
BU ARI IRKININ MELEZİ VEYA GENETİK KARIŞIMI TÜRKİYEDE KIBRIS ARISI DİYE BİLİNEN ARILARDA VARDIR .ÇOK SALDIRGAN VE SOKUCUDURLAR BAZAN SİZİN ARILIGINIZDADA GÖRÜLEBİLİR EN İYİSİ ANAYI ALIP ARININ CİNSİNİ DEGİŞTİRMEKTİR
NOT : Bu arıdan arılıgın bir köşesine bir tane koymak arılıkta köpek bakmaktan daha iyi olabilir

3 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Aliosman abi bu bilim adamı Profu kimse uyarmamışmı, kardeşim kendi arılarınıza sahip olun başka yerden arı getirmeyin diye.

Bak bize arılarınıza sahip olun diyenler dünyanın her yerindeki arıları ülkesine getirip ıslah faliyetlerine devam ediyor, bizim bilimciler ise tercüme işleri yapıyorlar keşke onuda becerebilselerdi.
Sağlıcakla kal.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

ali osman abi selamlar.

resim ve haberdeki detaylar gözümü korkuttu. İnşallah biz böyle bir şeyle karşılaşmayız. Benim arılıktada çok saldırgan bir kolonim var belkide bahsettiğiniz arının ırkından olabilir.
sağlıcakla kalınız.

Mehmet Gündoğdu dedi ki...

Allah korusun bu konularda dikkatli olmak lazım bu tip arıları bizler bile üretebiliriz
sese karşı çok hassaslar bi düşün birkaç koloni bir ülkeninarısını melezleyebiliyor çünkü çok geziciler
çekirge sürüsü gibi