18 Mayıs 2013 Cumartesi

ÇAYI BAL İLE İÇELİM FAYDASINI HEP BERABER GÖRELİM

 ÇAYA BAL EKLENİNCE ANTİOKSİDAN KAPASİTESİ ARTIYOR
.
YAPILAN ARAŞTIRMALAR ÇAYA TATLANDIRMAK AMACIYLA BAL KATILDIGINDA ,ÇAYIN YARARLARININ DA ARTIGINI ORTAYA KOYDU .ÇAYA BAL KATILDIĞINDA FENOLİK MADDE İÇERİĞİ VE ANTİOKSİDAN KAPASİTESİ ÖLÇÜLEBİLİR ŞEKİLDE ARTIYOR
 

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, çayın içeriğindeki polifenoller sayesinde güçlü bir antioksidan olduğu gerçeğinden yola çıkarak yaptıkları araştırmada, diğer bir antioksidan kaynağı olan bal ile tatlandırıldığında ortaya çıkan etkiyi ölçtüklerini söyledi.
Birçok hastalığın oluşum ve gelişiminde risk azaltıcı etkisi olan antioksidan maddelerle ilgili yapılan araştırmada, Türk insanının çok sık tükettiği çayın içeriğindeki antioksidanların hangi koşullarda, nasıl etkilendiğini incelediklerini anlattı.
Balın bileşiminde de antioksidan özelliğe sahip polifenoller bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Boyacıoğlu, şöyle devam etti: “Çay ve bal günlük yaşamımızın iki vazgeçilmez gıda maddesi. Araştırmamızda antioksidanca zengin bu iki gıda maddesinin bir arada kullanımının nasıl bir sonuç vereceğini görmek istedik. Çalışmada, sonuçları etkileme açısından fark yaratıp yaratmadığını görebilmek için çam balı, poliflora (karışık bölgelerden toplanmış), yöresel (Şemdinli) ve monoflora (ayçiçeği) olmak üzere 4 çeşit bal kullandık.
Bu karışımı farklı sıcaklıklardaki içilmeye hazır çaylara karıştırdık. Çaya bal ilavesinin yapıldığı farklı sıcaklıkların balın HMF (hidroksimetilfurfural) ve diastaz değerleri (doğal enzimler) üzerine etkileri de analiz edildi. Toplam fenolik madde içeriğinin balın çaya ilave edildiği bütün sıcaklık derecelerinde yükseldiği gözlemlendi. Bu artış yüzde 25-35 aralığında gerçekleşti.”
Benzer şekilde balın çaya ilave edildiği tüm sıcaklık derecelerinde toplam antioksidan kapasitesinde de artış gözlendiğini belirten Boyacıoğlu, “Bu artış 70-90 derece aralığında ortalama yüzde 50 oranlarında gerçekleşti” dedi.
Öte yandan Prof. Dr. Boyacıoğlu'nun yönettiği araştırma sonuçlarının İrlanda'da gerçekleştirilen EFFoST Gıda ve Sağlık Kongresi'nde de sunulduğu, katılımcılardan büyük ilgi gördüğü öğrenildi
..
ÇAYI BAL İLE TATLANDIRALIM HEM ÇAYDAN, HEM BALIN FAYDALARINDAN ARTISI İLE YARARLANALIM

1 yorum:

MİNİK ARICI dedi ki...

"Benzer şekilde balın çaya ilave edildiği tüm sıcaklık derecelerinde toplam antioksidan kapasitesinde de artış gözlendiğini belirten Boyacıoğlu, “Bu artış 70-90 derece aralığında ortalama yüzde 50 oranlarında gerçekleşti” dedi."
Biz de bal içerisindeki değerlerin kaybolmaması için çayı soğutuyorduk.
Demek sıcak da katılabiliyor muş.
Sayın Ali Osman Abim; paylaşımınız için teşekkür ediyorum.