29 Aralık 2007 Cumartesi

ARICILIĞIN TARIMA FAYDALARI


türkiyede tarla ve bağ bahçe ürünleri üreten işletmelerde bal arılarına ihtiyaç vardır. bilindihi üzere arılar bitkisel üretimde bitkilerin meyva ve tohum ürete bilmeleri için ihtiyaçları olan tozlaşmayı sağlayarak ürün miktarı ve kaliteside çok büyük artışlara neden olurlar.bu nedenledir ki çiftçilikle uğraşanlar arıcıları sevmeli onları sağiplenip çok misafir perverce ağırlamalıdırlar .

yukarıda bahsettiğimiz gibi bal arıları özellikle açık alanlarda tozlaşmayı (polinasyon)yapan en iyi böceklerdir çiftçiler bitkilerin çiçeklenme döneminde ürünlerine değişik zehir içeren ilaç atçaklarına arıcıları bölgelerine çağırarak sağlıklı ürünler yetiştire bilirler.arının faydalıarını bilen yabancı ülkeler arı kolanileri kiralıyarak ürünlerinin daha çok verimli olmasını sağlamaktadırlar.

cahil ve çok bilmişlik ukalalığı içinde olan para hırsıyla gözü kararmış bazı çiftçiler arı gelişmeleri zamanında süne mücadelesi adı altında küf mücadelesi ilacıyla beraber tarlalarına zehir atmakta bunuda bir başarıymış gibi tarlasından giden verimin farkında olmadan uygulamaktadırlar.

Arıcıların bal,bal mumu ve bal ürünlerinin kendilerine olan faydalarından çok ülke ekonomisine tarımsal katkı olarak 10-15 fazla katkı sağladıkları bununda ülkemize maddi faydalar sağlamaktadır. tarım bakanlığı bu sebepten dolayı arıcılara tüm tarım işletmelerinden daha fazla destek vermeli arıcılık geliştirme yolunda arıcıları sahiplenmelidir.


ARICILIĞIN BİTTİĞİ YERDE YAŞAMIN ÖGESİ OLAN AÇLIK ,YOKSULLUK VE SONUCUNDA ÖLÜM GELİR.

Hiç yorum yok: