9 Ocak 2008 Çarşamba

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN POLEN KULLANIN


.................İ Ş T E............................P O L E N.........

Arılar insanlar için saglık iksiri gibi ürün sunuyorlar bununda adı polen


bitkilerin döllenme dönemlerinde değiştirdikleri kesecikler içersinde bulunan döllenme hücrelerini polen veya çiçek tozu denir. arılar ilk baharda bal topyarken ayaklarına yapışan polenlere kovanlara taşırlar ve petek gözlerine doldururlar. polenin yüksek besin değeri anlaşıldıktan sonra kovanlara konulan çeşitli polen kapanlarıyla besin toplanmakta ve temizlenip kurutulduktan sonra tüketime sunulmaktadır.


polen alındığı çiçeğe göre farklı renk, koku, tat ve şekle sahiptir.polenin birleşimini ortala çıkarmak amacıyla yapılan araştırmalar sonucunda polende B1,B2,B3,B5,B6,A,H,E vitaminleri,çeşetli elementler bazı amino asitler bulunduğu tespit edilmiştir günümüzde insanların ,kaynağı doğa olan ve bitkilerde elde edilen ilaçlara göstediği ilgi ve buna parelel olarakta bir çok hastalığın tedavisinde bu tür ilaçların kzullanıyması giderek artmaktadır.polen bu ilaçlarda kullanılan bitkilerin esasıdır,özüdür ayrıca polen bir bitkiden toplanmaz binlerce çiçekten bitkiden toplanır bu özellihiyle polen en doğal ilaçtır .
.
POLENNİN KULLANIMI VE TAVSİYELER

bir ay süresince uygulanan polen kürü sonunda vucuttaki alyuvar sayısının %25-35 emoglabinin %15 artığı belirlenmiştir.
günümüzde insanların sitres ve buna bağlı olarak sinirlilik hali polen yardımıyla azaltıla bilir rahatlaması sağlanır.
polen gelişme çağındaki çocukların gelişe olumlu katkılar sağlar gelişme geriliği gösteren çocuklarda kullanıldığı zaman normal seviyeye getirir
.polen birçok hastalıkta ve hastalık sonrası iyileşme döneminde çok olumlu etkiler sağlar


polen cildi besleyici madeler içermesinden dolayı bal,arı sütü ve pro polis ile birlikte yapılan maskelerle birlikte kullanılır ve çok iyi sonuç verir.sade olarak yenilebilen polen bal,ılık su ,sütle karıştırılarakta yenilebilir
.yetişkin bir insan alması gereken polen miktarı 20 gr iken çocuklarda bu oran yarı yarıyadır
sağlıklı bir polen kürü sabah akşam aç karna alınmak üzere 2 ay bolunca devam edilmelidir ve yıl içinde belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır.
.
.
.
Civan arıcılık yayaınlarından alıntı yapılmıştır

BİZ SAĞLIĞIMIZ İÇİN POLEN YİYORUZ SİZLEREDE TAVSİYE EDİYORUZ.

1 yorum:

BÜLENT KINALI dedi ki...

polenin kilosunu kaç ytl den satıyorsunuz.bana ilaçlık 1-2kg lazım da